26 Nisan 2010 Pazartesi

Gezegenimiz DünyaDünyamızın şekli nasıldır?

Evet günümüzde bu tarz bir soru çok basit gibi gelmektedir fakat yüzyıllar önce gezegenimizin şekli hakkında çok tartışılmış farklı görüşler öne sürülmüş uğruna cezalar uygulanmıştır.Dünyamızın şeklini günümüzde genel olarak alt ve üst kısımlardan basık orta kısımdan şişkin olarak belirtebiliriz. Bu şekle 'GEOİD' adı verilmektedir. Yukarıda da belirtildiği gibi dünyamızın şekli ile ilgili çok çeşitli yorumları yapılmıştır. Bir kısmı Dünyanın öküzün boynuzları üzerinde durduğuna inanırken, bir kısmı da Dünyanın tepsi gibi dümdüz olduğuna inanmıştır.
Yunanlı bilgin Pisagor, Dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyen ilk bilim adamıdır.
Galilei, Dünyanın döndüğünü söylediğinde insanlık ona inanmamış, hatta bu sözlerinden dolayı mahkeme tarafından cezalandırılmıştır. Macellan, Dünya yuvarlaksa başlangıçtan itibaren yönü değiştirilmeden ilerlenirse aynı noktaya geri dönebileceğine inanıyordu. Bu görüşünü ıspatlamak için 1519 yılında İspanya’dan yola çıkmış, ancak üç yıl süren ve güç şartlarda gerçekleştirilen yolculuğa dayanamayarak Filipinler’de ölmüştür. Ancak onunla birlikte yola çıkan gemilerden biri bu yolculuğu tamamlamayı başarmış, böylece Dünyanın çevresinde ilk kez bir tam tur atılmıştır. Teknoloji geliştikçe uzaydan çekilmiş fotograflar incelendiğinde Dünyanın aslında tam bir küre olmadığı alttan ve üstten hafif basık olduğu görülmüştür .

Evet edilinilen bu bilgilere göre ilk baştaki sorunun çok da basit bir soru olmadığını anlamış bulunmaktayız. Peki kendinizi o yıllarda yaşamış biri gibi düşünün size o yıllarda günümüz teknolojisinin olmadığını düşünürsek dünyamızın şekli hakkında yapılan yorumlare tepkiniz ne olurdu ? bu konudaki fikirlerinizi, yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler...

1 yorum:

  1. Arkadaşım çok güzel olmuş.Metni daha dikkat çekici yaparsan daha iyi olur görüşündeyim (:

    YanıtlaSil